Slovenské mäso zaručí čerstvosť
Mäso je obľúbenou súčasťou nášho jedálnička. Ako si však vybrať to najlepšie mäso, prečo je lepšie kupovať mäso slovenského pôvodu, ako ho správne skladovať a tiež pripravovať, poradí odborník na mäso Martin Ďurík.
Dnes nie je problém kúpiť mäso v potravinách či supermarkete. Aj vám sa už možno stalo, že mäso po kúpe nebolo také, aké ste si predstavovali, či dokonca páchlo. Ako teda spoznáme čerstvé, resp. už nejaký čas skladované mäso? „Čerstvé mäso má svetloružovú farbu pri bravčovom a až rubínovočervenú farbu pri hovädzom, má typickú vôňu a na dotyk je vlhké. Staré mäso nežiaducim procesom rozkladu má rôzne odtiene matných farieb až do zelenej, nepríjemnú vôňu a na dotyk lepkavý povrch,“ vysvetľuje Ing. Martin Ďurík.
Slovenské je vždy najčerstvejšie
Pri nákupe mäsa sa určite oplatí sledovať etikety alebo sa pýtať na miesto pôvodu. Odborník vysvetľuje: „Mäso so slovenským rodným listom je pod kontrolou a nemá za sebou aféry s čerstvosťou a pôvodom. Nemuselo prejsť cestou k spotrebiteľovi tisícky kilometrov, preto vieme zabezpečiť najvyššiu možnú čerstvosť. V neposlednom rade podporujeme Slovenských farmárov a potravinovú sebestačnosť Slovenska. Odporúčam tiež mäso kupovať radšej v mäsiarstve. Nákup mäsa v našich mäsiarstvach je spojený s príbehom a splnením všetkých prianí zákazníka. Mäso je v najčerstvejšej kvalite dodané z nášho bitúnka. Mäsiari na predajniach vedia poradiť a pripraviť mäso na kulinárske spracovanie – naporciovať či pomlieť podľa priania zákazníka. V supermarketoch býva predaj neosobný, zväčša je mäso balené v miskách.“
Ideálne spracovať do 24 hodín
Po príchode do kuchyne s mäsom od mäsiara mäso rozbalíme preložíme do čistej nádoby, uzavrieme a dáme do chladničky. „Chladničky v domácnosti nemajú také parametre ako chladiarne na bitúnku, a preto mäso spotrebujeme do 24 hodín. Mäsko umyjeme až pred varením. Pre dlhšie uchovanie mäso nasolíme alebo zamrazíme. Ak mäso nasolíme, zalákujeme (napácujeme) alebo zalejeme olejom – predĺžime jeho trvanlivosť a zjemníme štruktúru. Pri solení nasucho obvod mäsa posypeme soľou,“ radí Ing. Ďurík.
Recept na pác od mäsiara
Do 1 l vody dáme 35 g soli, 4 guľôčky čierneho korenia, 1 bobkový list, pol vetvičky rozmarínu, 1 strúčik cesnaku, 6 kusov celej rasce. Pác zohrejeme na 80 °C, kým sa začnú uvoľňovať bublinky z vody. Následne pác vychladíme a umyté mäso ním zalejeme tak, aby bolo celé ponorené vo vychladenom páci. Necháme v chladničke odstáť minimálne 24 hodín. Ak potrebujeme proces urýchliť, budeme musieť mäso dosoliť.
Len nie do teplej vody!
Ako správne rozmrazovať mäso, aby sme ho neznehodnotili? „Mäso rozmrazujeme pozvoľna v chladničke a až rozmrazené dáme do izbovej teploty. Po rozmrazení ho umyjeme a môžeme kulinársky upraviť. V žiadnom prípade mäso nerozmrazujeme v teplej vode alebo pôsobením vysokej teploty – mäso extrémne stráca šťavnatosť a na kulinársky zážitok môžeme zabudnúť!“ varuje Ing. Ďurík.